Jak wybrać hematologa?

Zalecono Ci wizytę u hematologa, ale nie wiesz, jak się do niej przygotować? Chcesz wiedzieć, czym dokładnie zajmuje się ten lekarz i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Zapoznaj się z poniższym tekstem, a wizyta u hematologa nie będzie dla Ciebie stresującym doświadczeniem.

Hematolog – co to za lekarz?
Pacjent wybrał dobrego hematologa, który teraz przeprowadza badania
Hematolog to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu oraz leczeniu chorób krwi, szpiku kostnego oraz układu limfatycznego. Nie jest to ta sama specjalizacja co onkologia. Onkolog zajmuje się diagnozą i leczeniem wszystkich rodzajów nowotworów, jednak w przypadku nowotworów układu krwionośnego i limfatycznego onkolog może skierować pacjenta do hematologa.
Co leczy hematolog?
Hematolog zajmuje się diagnozą i leczeniem chorób takich jak:
• anemia,
• chłoniaki,
• nowotwory krwi np. białaczka szpikowa,
• hemofilia,
• nadpłytkowość,
• małopłytkowość
Skierowanie do hematologa
U osób, które posiadają rozpoznanie chłoniaka lub jego podejrzenie, możliwa jest bezpłatna konsultacja z lekarzem w Szpitalu Aidport. Nie jest wymagane skierowanie od innego lekarza.

Aby skorzystać z bezpłatnej wizyty u hematologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) należy posiadać skierowanie od lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Można również umówić się do hematologa prywatnie, wtedy skierowanie nie jest wymagane
Kiedy iść do hematologa?
Konieczność wizyty u hematologa mogą sugerować:
• zmęczenie i senność,
• utrata apetytu,
• krwawienia i siniaki z niewyjaśnionych przyczyn,
• obrzęk węzłów chłonnych,
• niezamierzona utrata masy ciała,
• nocne poty,
• uporczywy świąd skóry.

Część z wymienionych objawów może towarzyszyć również chorobom niehematologicznym, najlepiej więc skonsultować się najpierw ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu. W razie potrzeby może on pokierować dalej do odpowiedniego specjalisty.
Co robi hematolog na pierwszej wizycie?
Pierwsza wizyta u hematologa to czas, kiedy lekarz musi dokładnie zapoznać się ze stanem zdrowia pacjenta. Przeprowadza wtedy dokładny wywiad i analizuje dostarczone wyniki badań. Hematolog może zlecić wykonanie niezbędnych dodatkowych badań lub od razu zaproponować terapię
O co pyta hematolog na wizycie?
Na wizycie hematolog chce jak najwięcej dowiedzieć się o stanie zdrowia pacjenta, aby móc mu najskuteczniej pomóc. Mogą więc paść pytania o sytuację zdrowotną rodziny, przebyte wcześniej choroby, hospitalizacje, przyjmowane leki i doświadczane objawy. Lekarz może poprosić także o przedstawienie w chronologicznej kolejności posiadanych wyników badań.
Jakie badania do hematologa?
Hematolog w trakcie wizyty może zlecić wykonanie niezbędnych badań diagnostycznych, na przykład:
• morfologii krwi,
• badań układu krzepnięcia,
• pomiaru stężenia żelaza, ferrytyny i witaminy B12,
• biopsji szpiku kostnego lub węzłów chłonnych,
• badań genetycznych.
Czasem pacjenci posiadają już szereg wykonanych analiz, warto je wtedy zabrać ze sobą na konsultację.
Szukam dobrego hematologa – na co zwrócić uwagę?
Wybierając hematologa, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.
1. Wiek – dzieci powinny być leczone u hematologa dziecięcego.
2. Koszty – posiadając skierowanie od lekarza POZ można skorzystać z bezpłatnej wizyty w poradni hematologicznej. Może się to jednak wiązać z dłuższym czasem oczekiwania niż na wizytę w prywatnej placówce. W Szpitalu Aidport wizyta jest bezpłatna, a termin przyjęcia to gwarantowane 5 dni roboczych.
3. Lokalizacja – jeśli najbliższy hematolog znajduje się w niedogodnej lokalizacji, można rozważyć wizytę online. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę przykładowo frazę "hematologia Poznań" i bez problemu znajdziesz lekarza oferującego takie usługi.  
Pamiętaj, że czas oczekiwania na wizytę u hematologa może różnie wyglądać w różnych miastach.
Wykaz źródeł
1. Hematologist. Cleverland Clinic. 2022 [dostęp 22.10.2024]
2. Księżyc J: Hematolog – czym się zajmuje i jakie choroby leczy hematolog? Poradnik świadomego pacjenta. Medycyna Praktyczna 2022 [dostęp 22.10.2024]
3. Hematoonkologia: Kiedy należy zgłosić się do hematologa? [dostęp 22.10.2024]
4. Hematonkologia: Pierwsza wizyta u hematoonkologa. Jak się do niej przygotować 2020 [dostęp 22.10.2024]

W przypadku podejrzenia lub uzyskanego rozpoznania chłoniaka

Niezależnie od typu Chłoniak T-komórkowy, Chłoniak B-komórkowy, Chłoniak Hodgkina. Gwarantujemy Państwu bardzo szybkie terminy przyjęcia (do 5 dni roboczych)

Oraz każdorazowo zobowiązujemy się do przygotowania indywidualnego planu diagnostyczno - terapeutycznego.
Prosimy o kontakt z rejestracją AIDPORT: